Успешната и бурно аплодирана премиера на „Момичето от златния Запад“ от гениалния италински композитор Джакомо Пучини е през 1910 г. в Метрополитън опера. В главните роли тогава са легендите Енрико Карузо и Еми Дестин, а на диригентския пулт – Артуро Тосканини. Въпреки мнението на самия композитор, че това е едно от най-добрите му произведения, „Момичето от златния Запад“(La fanciulla del West) остава в сянката на другите му големи творби, които завладяват световните оперни сцени през ХХ век. Музикалните специалисти я определят като magnum opus, изтъквайки майсторството на автора, което кара Тосканини да нарече творбата „голяма симфонична поема“ и е емблематична за късния период на Пучини. Произведението е написано за голям симфоничен оркестър и е повлияно от тенденциите на веристичната италианска опера.
Всяка една опера на Пучини грее със своя ярка светлина и доказателствата за това може да се намерят в новия албум на Роберто Аланя и Александра Куржак, озаглавен "Puccini in Love". Това, с което се отличават всички произведения на Пучини, са възхитителните гениални мелодии, които успяват да стигнат до сърцата на милиони хора.
Голямата звезда на световната опера - френският тенор Роберто Аланя и съпругата му, полското сопрано Александра Куржак записват най-красивите и чувствени дуети от творбите на Пучини. Двамата представят първия си дуетен албум, озаглавен "Puccini in Love", който ще излезе у нас на CD на 02/11 от Вирджиния Рекърдс/Sony Classical.
Албумът "Puccini in Love" включва 10 от най-популярните и обичани дуети от оперите на Джакомо Пучини, сред които "Манон Леско", "Момичето от златния Запад", "Мадам Бътърфлай", "Мантията", "Тоска" и разбира се - "Бохеми".
"Puccini in Love" е колекция, събрала музика, изпълнена със страст и емоции, представена с блестящи оркестрации и изпята от великолепните гласове на Роберто Аланя и Александра Куржак. Албумът е записан от диригентството на Рикардо Фрица с Варшавския симфоничен оркестър.
От много години, Роберто Аланя е сред най-успешните и обичани тенори на световната оперна сцена. Той се утвърждава най-вече с италианския и френски оперен репертоар. Аланя и Куржак се срещат на сцената за първи път през 2012 година в лондонската продукция на операта „Любовен елексир“ от Доницети. Любовният елексир се прехвърля и в личния им живот, и не след дълго двамата сключват брак, от който се ражда дъщеря. Сред множеството общи концерти, които двете оперни звезди изнасят през годините, са спектаклите в Ню Йорк и Париж, както и изключителното им представяне в новата продукция на операта в Мюнхен на „Еврейката“ от Жак Фроментал Халеви.
Александра Куржак е закърмена с музика от бебе – майка й е оперна певица, а баща й свири на валдхорна. Тя израства зад кулисите на Варшавската опера и още тогава като че, ли пътят й е предначертан. Куржак е сред големите дамски имена на международната сцена, пяла е в оперните театри в Ню Йорк, Милано, Виена, Лондон и Чикаго, а репертоарът й покрива творби от Моцарт до Росини, както и „Лучия ди Ламермур“ от Доницети и ролята на Джилда в „Риголето“ от Верди. Последната роля напълно завладява Александра Куржак и тя защитава докторска дисертация в родината си на тема „Образът на Джилда“.
Предстоящите общи ангжименти на двамата певци включват участие в операта „Луиза Милер” от Верди в операта в Монако, постановката на Метрополитън опера в Ню Йорк – „Кармен“ и „Отело“ от Верди в Парижката опера.
Съдържание:
1. Tosca, Atto I: "Mario!" - "Son qui!"
2. La Bohème Atto I: "O soave fanciulla"
3. Manon Lescaut, Atto I: "Vedete? Io son fedele"
4. Il Tabarro: "È bel altro il mio sogno"
5. Manon Lescaut, Atto II: "Tu, tu, amore? Tu?"
6. La Rondine, Atto II: "Paulette!"
7. La Fanciulla del West, Atto II: "Minnie che dolce nome"
8. Il Tabarro: "Dimmi: perché gli hai chiesto"
9. La Rondine, Atto III: "Nella tua casa"
10. Madama Butterfly, Atto I: "Viene la sera"